Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka – cały artykuł

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka – cały artykuł

W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia niemowlę rozwija się w bardzo szybkim tempie. W tym czasie następują zmiany w jego niedojrzałym po urodzeniu układzie nerwowym. Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka, które można w tym czasie zaobserwować, do wyzwanie dla malucha i opiekunów.

 

Skoki rozwojowe:

 

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko stało się z dnia na dzień bardziej marudne, wymaga więcej uwagi, ma problemy ze snem to może się okazać, że nadchodzi jeden kilku skoków rozwojowych, których doświadcza maluch. Dziecko może mieć wtedy trudności z czynnościami, których wcześniej się nauczył. Potem nagle, da się zauważyć, ze potrafi dużo więcej niż dotychczas.

 

  1. Skok rozwojowy w 5. tygodniu

 

Gdy noworodek kończy miesiąc, staje się bardziej wrażliwy na otaczający go świat. Coraz ważniejszy jest dla niego zapach, może nerwowo reagować na głośne dźwięki.

Gdy zaczyna płakać pojawiają się pierwsze łzy, może zacząć się także uśmiechać.

Maluchowi należy przede wszystkim zapewnić  jak najwięcej spokoju, dawkować bodźce zewnętrzne.

 

  1. Skok rozwojowy w 7.-9. tygodniu

 

Maluch zaczyna „łapać” o co chodzi w rytmie dnia, zaczyna zauważać   powtarzające się  schematy. Zaczyna kontrolować własne rączki.

Najlepszym rozwiązaniem  na złagodzenie trudności związanych z tym etapem rozwoju będzie dbałość o powtarzalność w ciągu dnia

 

  1. Skok rozwojowy w 11.-12.tygodniu

 

Do tej pory maluch nie dostrzegał detali wokół się siebie, a teraz zauważa ich znaczenie więcej i może go to trochę przerażać. W tym okresie rozmowa jest bardzo ważną stymulacją dla niemowlaka. Możemy już usłyszeć głużenie i inne dźwięki. Inną umiejętnością jest siadanie gdy podtrzymujemy dziecko za rączki. Będzie też próbował brać wszystko do buzi- w ten sposób poznaje świat.

 

  1. Skok rozwojowy w 14.-19. tygodniu

 

Trzy pierwsze skoki rozwojowe w życiu niemowlaka trwają około tygodnia, następne trudniejsze momenty mogą trwać już dłużej. W czwartym miesiącu życia dziecko opanowuje umiejętność przewidywania następstwa zdarzeń. Rozpoznaje też swoje imię, reaguje na odbicie w lustrze, reaguje na intonację. Samo potrafi lepiej komunikować swoje potrzeby. W jego słowniku pojawiają się samogłoski. Uczy się także przewracać z pleców na brzuszek, a  także przekładać  zabawkę z rączki do rączki

 

[wpcp_content_protection is_logged_in=”0″ is_password=”mamagajaonline”]

 

Pobierz PDF

[/wpcp_content_protection]

 

 


 

Szkoła Rodzenia Mama Gaja

Wszystkie przyszłe mamy serdecznie zapraszamy do Szkoły Rodzenia w Poznaniu oraz do Szkoły Rodzenia we Wrocławiu.

Jeśli nie wiesz wszystkiego o tym, co powinnaś robić w ciąży, podczas porodu i po porodzie?
Jeśli nie wiesz jak zajmować się maleństwem po przyjściu na świat?
To znaczy, że musisz się zapisać do Szkoły Rodzenia Mama Gaja – Zapisz się!

Pozostałe artykuły na temat ciąży

 


 

Opinie o Szkole Rodzenia Mama Gaja