Aktualności

bądź na bieżąco z wydarzeniami w Szkole Rodzenia Mama Gaja

50 wskazówek dotyczących ciąży – cz.2

Starasz się o dziecko?

 

Oto druga część 50 cennych wskazówek:

26. Przeczytaj książkę o ciąży i wychowywaniu dziecka.
27. Weź udział w ćwiczeniach jogi – są też specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych.
28. Bądź pod stałą opieką lekarza podczas ciąży. Dzięki temu jeśli będziesz miałą jakiekolwiek problemy, zostaną one wykryte wcześniej i ograniczone do minimum.
29. Weź udział w zajęciach w Szkole Rodzenia.
30. Pamiętaj, aby podczas ciąży dodać nie więcej niż 500 kalorii dziennie. Masz nakarmić dziecko, ale nie przesadzać z jedzeniem!
31. Zapoznaj się z metodami porodu i wybierz najlepszy dla siebie.
32. Dowiedz się jakie są oznaki przedwczesnych porodów i kiedy należy powiadomić swojego lekarza.
33. Odpowiednio wcześnie poszukaj położnej lub Szkoły Rodzenia wraz z położną.
34. Przeczytaj książkę o zdrowym odżywianiu i stosuj się do zaleceń.
35. Jeśli odnawiasz/remontujesz swój dom, pamiętaj, aby unikać szkodliwych oparów. Do ciężkich prac poszukaj pomocy wśród znajomych lub rodziny, a ty w tym czasie możesz zrobić im robić przekąski. Dobrze przewietrz pomieszczenia!
36. Dziecko zmieni Twoje życie, więc naucz się trochę o opiece nad noworodkiem.
37. Pływanie jest świetne w późnej ciąży. Może pomóc złagodzić wiele bólów i sprawia, że odciążysz kręgosłup – poczujesz się, jak w nieważkości 🙂
38. Przygotuj sobie zioła na karmienie piersią oraz odpowiednie pomoce/nakładki.
39. Rozciągnij się przed snem, aby zapobiec skurczom nóg.
40. Pamiętaj o ćwiczeniach – to pomoże ci podczas porodu oraz szybciej odzyskać siły.
41. Napisz plan narodzin. Coś, co pomoże ci wyjaśnić, czego chcesz lub potrzebujesz, aby się lepiej przygotować.
42. Przypomnij partnerowi o robieniu zdjęć, aby mieć pierwszą pamiątkę z maleństwem.
43. Ćwicz relaksację, kiedy tylko możesz. Spróbuj przynajmniej raz dziennie.
44. Pochylaj miednicę, aby pomóc w późnym bólu pleców. Pomoże to złagodzić ból, a nawet zachęci dziecko do przyjęcia dobrej pozycji porodowej.
45. Spakuj walizki, jeśli wybierasz się do szpitala. Nie zapomnij o swoich kartach ubezpieczeniowych, formularzach rejestracji itp.
46. Zrób sobie zdjęcie zanim przyjdzie dziecko!
47. Poszukaj, gdzie najbliżej Ciebie odbywają się ćwiczenia z chustonoszenia.
48. Poinformuj swoją rodzinę i przyjaciółki, kiedy chcesz je zobaczyć po narodzinach. Dzięki temu unikniesz ciągłych wizyt w szpitalu w czasie, kiedy chcesz odpocząć po porodzie.
49. Pozałatwiaj wszystkie sprawy przed porodem, żebyś mogła się skupić tylko na dziecku.
50. Całuj dziecko!

 

Ciąża może być zaraźliwa!

Amerykańscy naukowcy dokonali odkrycia na temat ciąży…   W 2014 roku czasopismo American Sociological Association opublikowało wyniki badań, które doprowadziły naukowców do ciekawego wniosku: ciąża może być zaraźliwa 😊   Podczas badania, które trwało 10 lat (od lat 90. do lat 2000), naukowcy przeanalizowali dane 1720 kobiet i odkryli bardzo interesujący trend: ponad połowa kobiet urodziła dziecko przed końcem eksperymentu.   Podczas wywiadów kobiety wspomniały o takich rzeczach, jak "więzy przyjaźni", które były prawdopodobną przyczyną silnego "zarażenia" ciążami. Wszystko dlatego, że ludzie działają zgodnie ze swoim otoczeniem i interakcjami międzyludzkimi, które wpływają na podejmowane decyzje. Oznacza to, że widząc ciężarną przyjaciółkę wywołuje to pozytywne uczucia w kobiecie...

Read More

Chłopiec czy dziewczynka?

Metody wpływania na płeć dziecka   Jeżeli Twoim upragnionym marzeniem jest mieć dziewczynkę lub chłopca, to możesz sprawdzić kilka sposobów na wpływanie na płeć dziecka. Jednym ze sposobów, który opisywaliśmy na naszym facebooku, jest chiński kalendarz planowania płci dziecka.   Innym sposobem jest skorzystanie z podpowiedzi amerykańskich oraz holenderskich naukowców.  W swoich badaniach opisują oni, iż bardzo ważne są dwie kwestie:   Dieta kobiety przed zajściem w ciążę Jeżeli chcecie począć dziewczynkę należy dbać o specyficzną dietę - jeść produkty bogate w wapń i magnez, czyli jogurty, biały ser, szpinak, tofu, migdały, brokuły, orzechy, fasolę, figi. Rodzice, którzy pragną mieć męskiego potomka, powinni jeść dużo produktów zawierających sód...

Read More

50 wskazówek dotyczących zdrowej ciąży – cz.1

Starasz się o dziecko?

 

Z pewnością pomoże Tobie odpowiednie dbanie o zdrowie przed, w trakcie i po ciąży. Przygotowaliśmy więc listę 50 cennych wskazówek:

1. Przed zajściem w ciążę skonsultuj się z lekarzem.
2. Zacznij zmieniać swoje nawyki żywieniowe tak, aby zawierały zdrową i różnorodną żywność.
3. Ćwiczenia! Pomagają utrzymać formę w czasie ciąży, zmniejszyć ryzyko poronienia i udowodniono, że pomagają zmniejszyć komplikacje i długość porodu.
4. Ucz się i dużo czytaj – na temat ciąży i dziecka!
5. Jedz nowe warzywa, których nigdy nie próbowałaś.
6. Znajdź dobrą książkę o ciąży.
7. Poczytaj na temat metod antykoncepcji, jak pigułka antykoncepcyjna.
8. Przestań palić. Istnieje wiele metod, które mogą ci pomóc rzucić palenie.
9. Bierz witaminy dla kobiet w ciąży. Mogą być przepisane przez lekarza lub możesz je kupić bez recepty. Upewnij się, że zawiera 0,4 mg kwasu foliowego.
10. Poproś swojego partnera, aby przyłączył się do twoich nowych zdrowych nawyków.
11. Śledź swoją miesiączkę. Wiedza ta pomoże określić, kiedy owulujesz i kiedy możesz zajść w ciążę. Zapewniają one dokładniejsze terminy płodności.
12. Porozmawiaj przed zajściem w ciążę ze swoim lekarzem.
13. Zapytaj znajomych o ciążę i rodzicielstwo.
14. Unikaj chemikaliów, które mogą szkodzić dziecku. Możesz je znaleźć w pracy, w domu i praktycznie wszędzie, bądź przyjazna środowisku.
15. Zobacz się ze swoim dentystą przed zajściem w ciążę i myj zęby codziennie.
16. Poinformuj dowolnego lekarza, że ​​możesz zajść w ciążę, jeśli próbujesz zajść w ciążę. Może to zapobiec ekspozycji na szkodliwe testy i chemikalia, jeśli jesteś w ciąży i jeszcze o tym nie wiesz.
17. Przestań zmieniać żwirek kotu.
18. Pamiętaj, że zajście w ciążę może zająć nawet kilka miesięcy. Jeśli aktywnie starasz się o rok lub więcej niż sześć miesięcy, jeśli masz ponad 35 lat, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
19. W trakcie jak starasz się o dziecko, żyj jakbyś była w ciąży – do czasu testu ciążowego nie możesz być pewna, czy już rozwija się w Tobie dziecko… Obejmuje to nie spożywanie alkoholu, nawet podczas próby poczęcia – alkohol może powodować wady wrodzone dziecka!
20. Ogłoś swoją ciążę, kiedy będziesz gotowa – to Twoja decyzja.
21. Porozmawiaj z rodzicami, na temat ich doświadczeń.
22. Odpoczywaj, kiedy możesz. Drzemka!
23. Rozpocznij dziennik lub blog o ciąży.
24. Do leczenia problemów, takich jak nudności, zgaga i zaparcia, należy używać środków innych niż zwykłe lekarstwa.
25. Wypijaj sześć – osiem szklanek wody dziennie.

 

część 2 – wkrótce…

 

Karmienie piersią vs mleko modyfikowane

Korzyści karmienia piersią

 

 • Pokarm matki zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze (białko, cholesterol niezbędny do prawidłowego dojrzewania układu nerwowego, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy) w odpowiednich proporcjach oraz liczne enzymy, hormony, elementy krwi, żywe komórki i czynniki wzrostu tkanek. Ta jedyna w swoim rodzaju receptura zapewnia dziecku osiągnięcie odpowiedniego wzrostu, wagi i gwarantuje prawidłowy rozwój.

 

 • Mleko matki chroni dziecko przed wieloma chorobami, ponieważ wraz z nim kobieta przekazuje dziecku przeciwciała do walki z: bakteriami, wirusami, grzybami, alergenami i toksynami. Ten mechanizm jest zmienny w czasie i odpowiada aktualnym potrzebom dziecka, np. gdy matka jest przeziębiona, jej mleko dostarcza dziecku przeciwciał, chroniących je przez chorobą.

 

 • Karmienie naturalne jest korzystne dla kobiety. Zmniejsza ryzyko krwawień poporodowych dzięki wydzielanej w czasie karmienia oksytocynie, która wpływa na obkurczanie się macicy. Ogromne znaczenie ma także ochrona przed chorobami nowotworowymi i osteoporozą. Gdy karmisz dziecko, wydłuża się okres bez miesiączki, co zmniejsza zagrożenie anemią. Ponadto karmienie pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów i zapobiega otyłości.

 

 • Karmienie piersią sprzyja powstaniu więzi między matką i dzieckiem. Matka karmiąca jest spokojniejsza, łatwiej sobie radzi z trudami macierzyństwa, na co duży wpływ ma hormon regulujący laktację – prolaktyna, który nastraja łagodnie i czule. Z kolei intensywny kontakt dziecka z matką – wtulenie w jej ramiona, słuchanie bicia jej serca, patrzenie prosto w oczy, uspokaja je i ma znaczenie dla rozwoju psychomotorycznego.

 

 • Karmienie piersią jest tanie i wygodne. Pokarm matki jest zawsze świeży, gotowy do podania i dostosowany do potrzeb dziecka. Nie trzeba go przygotowywać, podgrzewać, sterylizować butelek. Karmienie naturalne nie obciąża domowego budżetu i stanowi dobrą inwestycję w przyszłość dziecka, bo wzmacnia jego odporność i chroni przed wieloma wydatkami na leki i lekarzy.

 

Pozostałe tematy poruszane w naszym artykule:

 

Proces wytwarzania pokarmu

Mechanizm ssania

Jak zmienia się pokarm?

Fazy karmienia

Korzyści naturalnego karmienia

Korzyści mleka matki dla dziecka

 Korzyści dla matki

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Co zrobić, aby karmienie się powiodło?

Po czym poznać, że maluch się najada?

Jakie są techniki karmienia?

Wkładki laktacyjne

Torebki do przechowywania pokarmu

Laktator

Problemy laktacyjne

Uszkodzone brodawki sutkowe

Zapalenie piersi

Opinia o Szkole Rodzenia Mama Gaja od Pani Asi

Jeśli zastanawiacie się, jaką szkołę rodzenia wybrać, to wybór będzie oczywisty: MAMA GAJA!   Zajęcia prowadzone przez Panie położne odbywały się punktualnie, rzeczowo, interesująco oraz ciekawie. Poza teorią była również bardzo potrzebna praktyka. Grupa z którą uczęszczaliśmy (pozdrowienia dla Was) na zajęcia również bardzo była zaangażowana w naukę, w związku z tym nasze spotkania niejednokrotnie przedłużały się, aby Pani położna mogła odpowiedzieć na wszystkie zadawane przez Nas pytania. Szkoła rodzenia MAMA GAJA mimo, iż kursy są darmowe, to w 110% spełnia swoją rolę.   Jako rodzice pierworodnego dziecka byliśmy przerażeni ilością wiedzy jaką musimy przyswoić, ale dzięki pomocy Pań Położnych mieliśmy pełną wiedzę, jak zająć się...

Read More

Jestem w ciąży – dlaczego warto iść do Szkoły Rodzenia

Jestem w ciąży – i co teraz?

Ciąża to okres w życiu kobiety, który wymaga specyficznej wiedzy, która pomoże Tobie zrozumieć, co się z Tobą dzieje, jakie zmiany w Tobie zachodzą oraz jak powinnaś się przygotować na poród i nadejście dziecka. W związku z tym serdecznie Ciebie zapraszamy do Szkoły Rodzenia Mama Gaja na cykl spotkań, na których dowiesz się:

 

 • Jakie zmiany fizjologiczne zachodzą u kobiety ciężarnej. Rodzaje dolegliwości okresu ciąży i sposoby radzenia sobie z nimi. Udział partnera w łagodzeniu uciążliwości związanych z ciążą.
 • Jak dbać o higienę intymna w trakcie ciąży.
 • Jaki jest prawidłowy przebieg ciąży – karta ciąży, niezbędne badania lekarskie w trakcie ciąży, jak powinny wyglądać wizyty u ginekologa. Czego powinniśmy się spodziewać?
 • Co może wzbudzać w nas niepokój i na jakie symptomy powinniśmy natychmiast reagować?
 • Przegląd poznańskich Szpitali Ginekologiczno – Położniczych. Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru miejsca porodu?
 • Jakie są objawy zbliżającego się porodu?
 • Torba do szpitala – co spakować?
 • Kiedy powinniśmy pojechać do szpitala?
 • Przygotowanie pacjentki do porodu,
 • Przebieg porodu. Jakie są fazy i okresy porodu?
 • Leki stosowane na Sali Porodowej
 • Co to jest znieczulenie zewnątrzoponowe? Czy właśnie w ten sposób się znieczulić? Plusy i minusy zabiegu.
 • Zróżnicowane metody łagodzenia bólu. Jak partner może ulżyć ciężarnej podczas porodu? – Masaże lecznicze i relaksujące.
 • Pozycje wertykalne, oddychanie – omówienie.
 • Jakie mamy rodzaje porodów i na co powinniśmy się nastawić?
 • Pielęgnacja krocza po porodzie w przypadku jego nacięcia lub pęknięcia,
 • Pielęgnacja rany pooperacyjnej w przypadku cięcia cesarskiego,
 • Fizjologia połogu – jak go przejść bezboleśnie i bezstresowo?
 • Znaczenie karmienia naturalnego,
 • Skład mleka matki,
 • Fakty i mity na temat karmienia piersią,
 • Techniki karmienia piersią,
 • Nawał pokarmowy,
 • Korzyści z karmienia piersią,
 • Problemy laktacyjne, czyli jak zaradzić trudnościom.

Połóg – poradnik dla kobiety po porodzie

Połóg – co to jest?

Po porodzie w Twoim ciele zachodzą dynamiczne zmiany – organizm powraca do formy sprzed ciąży i jednocześnie adaptuje się do nowej sytuacji i funkcji, związanych z opieką nad dzieckiem. Połóg trwa ok. 6 tygodni. W tym czasie powinnaś być pod ochroną i opieką bliskich Ci osób. Powracanie „do normy” łączy się z różnymi dolegliwościami, które, choć normalne, mogą przysparzać Ci trochę kłopotów. Możesz czuć się również zaskoczona intensywnością przeżywanych w tym okresie emocji.

1. Bóle i skurcze w dole brzucha

Rozciągnięta macica, która przed porodem ważyła ok. 1,5 kg, w ciągu 6 tygodni zmniejsza swój ciężar do 50 gramów. Ból, który czujesz, świadczy o zwijaniu się (inwolucji) macicy i jest objawem pozytywnym, choć nieprzyjemnym. Najsilniejszy jest w pierwszych dniach po porodzie, w szczególności podczas karmienia piersią, ponieważ oksytocyna, która odpowiedzialna jest za wypływ mleka z piersi, wywołuje również skurcze macicy. Jeżeli ból jest dokuczliwy, możesz używać łagodnych środków przeciwbólowych (np. paracetamol) 2-3 razy dziennie.

2. Wydzielina z dróg rodnych

3. Rana po nacięciu krocza

4. Trudności w toalecie

5. Trudności w oddawaniu moczu

6. Fałdy na brzuchu

7. Połóg po cięciu cesarskim

8. Rana na brzuchu

9. Przekrwienie w okolicy oczu

10. Nadmierne pocenie się ciała

11. Bolesność i obrzęk piersi

12. Zmęczenie