21 Tydzień Ciąży – Ciąża Tydzień Po Tygodniu

21 tydzień ciąży

21 Tydzień Ciąży – Ciąża Tydzień Po Tygodniu

21 tydzień ciąży

Odpocznij! Ten tydzień prawdopodobnie będzie jednym z najprzyjemniejszych okresów Twojej ciąży.

Sprawdź, zobacz, dowiedz się więcej też na platformie video z naszymi filmami!

Oto, czego możesz się spodziewać w ciągu tego tygodnia.

 

Jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele?

Jeśli położysz palce około pół cala nad pępkiem, możesz być w stanie wyczuć macicę. Większość osób, z którymi się spotykasz, zauważy, że spodziewasz się dziecka. Jeśli zauważysz, że kończyny dolne i stopy puchną pod koniec dnia, spróbuj zaplanować kilka przerw w ciągu dnia, kiedy będziesz mogła usiąść i odpocząć. Jeśli masz problem z tłustą skórą i/lub zwiększonymi wypryskami na twarzy lub innych częściach ciała, umyj twarz delikatnym mydłem i wodą dwa razy dziennie.

Wiele kobiet cieszy się tym okresem ciąży najbardziej. Przeżyły już wiele objawów wczesnej ciąży i nie są jeszcze tak duże, żeby czuć się niewygodnie. Spróbuj się teraz zrelaksować i cieszyć stanem ciąży.

 

Jak duże jest Twoje dziecko?

Do tego momentu długość Twojego dziecka mierzona była od czubka głowy do końca pupy (CRL). Teraz długość Twojego dziecka mierzona jest od czubka głowy do pięty (CHL). Twoje dziecko wyrosło do ponad 21,6 cm długości i waży około 340 gramów.

 

Co dzieje się z Twoim dzieckiem?

Powieki i brwi Twojego dziecka ukończyły kształtowanie się w tym tygodniu, a ono samo jest bardzo aktywne, poruszając się i połykając płyn owodniowy. Prawdopodobnie już poczułaś ruchy swojego dziecka i zauważyłaś, że jego harmonogram aktywności niekoniecznie pokrywa się z Twoim. Wraz z połykaniem płynu owodniowego, układ pokarmowy dziecka nadal się rozwija. Twoje dziecko również pobiera pewną ilość kalorii z płynu owodniowego. Jeśli Twoje dziecko jest dziewczynką, jej pochwa jest już w pełni wykształcona, ale nadal będzie się rozwijać do czasu porodu. Gruczoły łojowe Twojego dziecka produkują vernix caseosa, woskową warstwę, która utrzymuje skórę sprężystą w płynie owodniowym. Pąki zębów stałych się formują.

 

Na co powinnaś się przygotować w tym tygodniu?

Wraz z przybieraniem na wadze w ciąży, możesz zauważyć, że zaczynasz rozwijać żylaki, które pojawiają się u większości kobiet w ciąży. Najczęściej pojawiają się one na nogach, ale mogą również występować w okolicach sromu i odbytu. Nacisk ze strony rosnącej macicy i zmiany w przepływie krwi mogą pogorszyć żylaki. Niektóre kobiety mogą zauważyć bezbolesne fioletowe lub niebieskie plamy na nogach, podczas gdy inne będą miały wyraźnie spuchnięte żyły, które są bolesne i wymagają uniesienia. Obrzęk zwykle zanika po ciąży, ale żylaki często nie znikają całkowicie.

 

Sposoby na poprawę przebiegu ciąży

Zakażenie dróg moczowych (ZUM/UTI), czyli infekcja pęcherza, to zakażenie bakteryjne dróg moczowych. ZUM są częstsze w ciąży ze względu na zmiany w drogach moczowych. Macica znajduje się bezpośrednio nad pęcherzem. Wraz z rozrostem macicy, jej zwiększona waga może zablokować odpływ moczu z pęcherza, powodując infekcję. Jeśli ZUM pozostanie niewyleczone, może doprowadzić do infekcji nerek.

 

Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia ZUM, podejmując kilka działań:

 

  1. Pij 6-8 szklanek wody dziennie i regularnie spożywaj nieosłodzony sok z żurawiny.
  2. Po oddaniu moczu, zawsze wycieraj się od przodu do tyłu.
  3. Oddawaj mocz przed i po stosunku.
  4. Unikaj noszenia obcisłych spodni.
  5. Noszenie wyłącznie bawełnianych majtek lub rajstop z bawełnianym klinem. Zapoznaj się z naszymi informacjami na temat ZUM w ciąży, aby dowiedzieć się, na jakie objawy należy zwrócić uwagę.

 

Wskazówki dla partnera kobiety w ciąży

Czy wiedziałeś, że możesz zwiększyć ryzyko wystąpienia ZUM u swojej partnerki?

Infekcje dróg moczowych rozwijają się, gdy bakterie dostają się do dróg moczowych, które znajdują się tuż nad okolicą pochwową. Często może to się zdarzyć podczas stosunku płciowego lub różnych form kontaktu seksualnego. Możesz pomóc uniknąć dostania się bakterii do dróg moczowych