fbpx
 

Zmiany zachodzące w organiźmie i ciele kobiety podczas ciąży

Zmiany zachodzące w organiźmie i ciele kobiety podczas ciąży

Ciąża to 9 miesięcy „wielkiej rewolucji” w funkcjonowaniu organizmu jak i wyglądzie zewnętrznym kobiety.
Poprzez wszelkie zmiany ogólnoustrojowe organizm matki stopniowo i odpowiednio do potrzeb wynikających z rozwoju ciąży dostosowuje się do zwiększonych wymagań, które muszą zostać spełnione, aby doszło do prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu.
Za zmiany adaptacyjne odpowiedzialne są przede wszystkim hormony jedności łożyskowo – płodowej produkowane przez łożysko, czyli pojawiający się w tym czasie dodatkowy gruczoł endokrynny. Odgrywa on zasadniczą rolę w wymianie substancji odżywczych pomiędzy organizmem matki, a płodu. Intensywniej pracują wszystkie narządy i układy organizmu matki. Wzrasta objętość krwi krążącej, a także pojemność (z 4,5 l/min do 6 l/min) i objętość wyrzutowa serca z 64 ml do 70 ml w środkowym okresie ciąży.

Na początku ciąży pojawiają się objawy wynikające z pobudzenia autonomicznego układu nerwowego tj. nudności, wymioty, ślinotok, zgaga, która powstaje na skutek cofania się treści żołądka do przełyku, co jest spowodowane występującym w tym okresie rozluźnieniem wpustu żołądka. Występują zaparcia wynikające ze zmniejszenia napięcia mięśniówki żołądka i jelit. Dolegliwości te mogą utrzymywać się przez całą ciążę, ale zwykle ustępują około 12 – 14 tygodnia ciąży.

 

Od 6 tygodnia zauważalne są pierwsze zmiany w budowie ciała.
Gruczoły piersiowe powiększają się. Pojawia się uczucie ich bolesności, ciężkości i przepełnienia.
Zarówno na piersiach, brzuchu jak i kończynach dolnych dochodzi do poszerzenia siatki żylnej naczyń podskórnych, co obrazuje zwiększony transport krwi.
Stopniowo powiększa się macica, która w 12 tygodniu ciąży ma kształt spłaszczonej kuli i jej ucisk na pęcherz moczowy powoduje częstsze oddawanie moczu.

 

II trymestr to czas spokoju i wyciszenia, ponieważ wszelkie niedogodności występujące na początku ciąży mijają, a dziecko nie osiągnęło jeszcze takiej masy i wymiarów, aby stać się znacznym obciążeniem fizycznym dla kobiety.
Jednak pomimo tego głównymi dolegliwościami towarzyszącymi kobiecie w II trymestrze ciąży są ból pleców i kurcze kończyn dolnych, spowodowane przesunięciem się środka ciężkości ciała. Zwiększa się krzywizna lędźwiowo – krzyżowa (hiper – lordoza), a także wzrasta napięcie mięśni i więzadeł w środkowym i dolnym odcinku kręgosłupa. Mogą wystąpić pierwsze, lekkie obrzęki kończyn dolnych, szczególnie kostek i stóp. Ciśnienie żylne w kończynach dolnych zwiększa się. Jest to spowodowane utrudnionym odpływem krwi ze względu na powiększającą się systematycznie macicę i jej ucisk, co może doprowadzić do powstania żylaków kończyn dolnych, odbytu i sromu.

 

Pod koniec 4 miesiąca ciężarna zaczyna odczuwać pierwsze ruchy płodu.
W przypadku pierworódki pierwszych odczuwalnych ruchów dziecka można spodziewać się ok. 20 tygodnia ciąży. W przypadku kolejnych ciąż jest to 17 – 18 tydzień
W dalszym ciągu przeobrażeniom ulega wygląd zewnętrzny. Ciąża staje się widoczna.
Piersi nadal się powiększają, ale zmniejsza się ich bolesność jak i obrzęk.
Pojawiają się problemy skórne, a także zmiany pigmentacji skóry m.in. w postaci pionowej, brązowej linii biegnącej od spojenia łonowego do pępka, zaciemnienie brodawek sutkowych, czy brązowe plamy na twarzy, czyli tzw. ostuda ciążowa, które powstają na skutek odkładania się melaniny.
Włosy stają się grubsze, lśniące. Wyglądają bardzo zdrowo.
Około 6 miesiąca na brzuchu, plecach i udach mogą pojawić się rozstępy skórne, które są wynikiem rozciągania się skóry i przerwania ciągłości włókien elastycznych skóry.

 

Już na początku III trymestru ciąży można poczuć spłycenie oddechu, a utrudnienia związane z oddychaniem spowodowane są uciskiem już dość dużej i nadal jednak rosnącej macicy na przeponę. Dolegliwość ta ustępuje w momencie, gdy dziecko zaczyna wstawiać się do kanału rodnego.
Duży brzuch, a także znaczny przyrost masy ciała ok 11 – 12 kg utrudnia ciężarnej szybkie, sprawne poruszanie się. Organy wewnętrzne są już mocno ściśnięte, a serce musi pracować szybciej.
Piersi zaczynają produkować siarę, a w narządach płciowych zachodzą zmiany przygotowujące do porodu. Mięśnie miednicy i pochwy stają się bardziej rozciągliwe.
Około 38 tygodnia ciąży pojawiają się pierwsze, sporadyczne i najczęściej bezbolesne skurcze macicy, czyli tzw. skurcze przepowiadające lub skurcze Braxtona – Hicksa.

 


 

BEZPŁATNA SZKOŁA RODZENIA + POŁOŻNAMAMA GAJA

Wszystkie przyszłe mamy serdecznie zapraszamy do Szkoły Rodzenia Poznań oraz do Szkoły Rodzenia Wrocław.

  • Jeśli nie wiesz wszystkiego o tym, co powinnaś robić w ciąży, podczas porodu i po porodzie?
  • Jeśli nie wiesz jak zajmować się maleństwem po przyjściu na świat?

 

To znaczy, że musisz się zapisać do Szkoły Rodzenia Mama Gaja
Zapisz się

 


 

Zobacz inne ciekawe artykuły:

 

 

50 wskazówek dotyczących ciąży – cz.2

50 wskazówek dotyczących ciąży – cz.2

Starasz się o dziecko?   Oto druga część 50 cennych wskazówek: 26. Przeczytaj książkę o ciąży i wychowywaniu dziecka. 27....
Read More
Karmienie piersią vs mleko modyfikowane

Karmienie piersią vs mleko modyfikowane

Korzyści karmienia piersią   Pokarm matki zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze (białko, cholesterol niezbędny do prawidłowego dojrzewania układu nerwowego,...
Read More
Jestem w ciąży – dlaczego warto iść do Szkoły Rodzenia

Jestem w ciąży – dlaczego warto iść do Szkoły Rodzenia

Jestem w ciąży - i co teraz? Ciąża to okres w życiu kobiety, który wymaga specyficznej wiedzy, która pomoże Tobie...
Read More
Opinia o Szkole Rodzenia Mama Gaja od Pani Ewy

Opinia o Szkole Rodzenia Mama Gaja od Pani Ewy

Polecam z całego serca szkołę rodzenia Mama Gaja.   Razem z mężem uczęszczaliśmy na kursy i byłam zachwycona. Po porodzie...
Read More
Opinia o Szkole Rodzenia Mama Gaja od Pani Dagmary, Agnieszki i Moniki

Opinia o Szkole Rodzenia Mama Gaja od Pani Dagmary, Agnieszki i Moniki

Niezmiernie miło jest mi polecić wszystkim Mamusiom szkołę rodzenia Mama Gaja.   Zajęcia prowadzone są w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze,...
Read More